18 | 08 | 2019

Z wizytą w rezerwacie przyrody w Barucicach

W dniu 15 maja 2018 r. uczniowie klas IV w Olszance wraz ze swoim opiekunem- nauczycielem przyrody- panią Anna Machowską, mieli  przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Rezerwatu Przyrody w Barucicach. Dzięki Nadleśnictwu Brzeg i Kołu Łowieckiemu "Cyranka" odbyła się lekcja przyrody w naturalnym środowisku. Na samym początku naszej wycieczki przyrodniczej czekała na nas niespodzianka. Pan leśniczy pokazał nam przepiękne koniki polskie, a pani Magdalena Wincer - odpowiedzialna za edukację w Nadleśnictwie Brzeg, opowiedziała nam historię ich pochodzenia. Oczywiście nie obyło się bez zdjęć. Następnie nasi przewodnicy opowiedzieli nam o szkółce  i o nadleśnictwie. Oprowadzili nas po lesie i pokazali chronione gatunki roślin oraz ptaków. Dowiedzieliśmy się, że na terenie tego rezerwatu występuje 11 gatunków roślin chronionych i wiele rzadkich w tym: kukułka Fuchsa, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny, listera jajowa, wawrzynek  wilczełko. Wystepują również 33 gatunki chronionych zwierząt, w większości to ptaki, a do najcenniejszych należą: dzięcioł czarny, dzięcioł zielonosiwy, dzięcioł średni  muchołówka białoszyja, jastrząb zwyczajny, wilga oraz kruk. Wsłuchiwaliśmy się w ich śpiew. Coś pięknego. Zobaczyliśmy również nietypowego żuczka i podziwialiśmy piękno naszej przyrody. Przewodnikiem podczas naszej wędrówki  był absolwent naszej szkoły – leśniczy Bartosz Skotnicki, który cierpliwie i z ogromną pasją opowiadał i oprowadzał nas po rezerwacie.    Nadleśnictwo Brzeg posiada własną szkółkę o powierzchni 7 ha. Rocznie produkuje się tam około 3 mln sadzonek. Materiał sadzeniowy wykorzystywany jest na potrzeby własne oraz na sprzedaż dla odbiorców zewnętrznych.

Po tak wyczerpującym dniu udaliśmy się do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę. Tam czekała na nas kolejna niespodzianka. Koło Łowieckie "Cyranka"- p. Wiesław Skotnicki z żoną Dorotą przygotowali dla nas pyszny poczęstunek: kiełbaski z grilla, soki, napoje, swieże bułeczki. Było pysznie.  Na pamiątkę od Nadleśnictwa Brzeg dostaliśmy klocki i książeczki o różnych gatunkach ptaków. Tak interesującą lekcję w pięknym i naturalnym środowisku na pewno zapamiętamy na długo.

Dziękujemy Kołu Łowieckiemu "Cyranka", a zwłaszcza państwu Wiesławowi i Dorocie Skotnickim oraz Bartoszowi Skotnickiemu, jak również Nadleśnictwu Brzeg – pani Magdalenie Wincer za niezapomnianą lekcję przyrody.

tekst: Joanna Sowierszenko

1320843